Xiaomi Robot Süpürge

Merhaba sevgili blog ailem. Robot süpürge alma fikri ilk başta çok mantıksız olarak görünsede (bizde ilk başta bu şekilde düşünmüştük) taa ki alana kadar. Bence herkesin kesinlikle kullanması gerektiğini düşündüğüm bir cihaz, her koşulda gerçekten büyük rahatlık sağlıyor. Hiç yorulmadan sizin için heryeri detaylıca süpüren bir hizmetçi gibi. 🙂

Benim kullandığım model Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro bu model hem süpürme hemde silme yapabiliyor genel olarak xiaomi robot süpürgeler içindeki en üst modeli değil onların fiyatları ülkenin ekonomik şartlarını düşününce alınması çok pahalıya gelebilecek modeller bu model üzerinde neler var peki onları açıklayayım.

Öncelikle süpürgeyi kullanabilmek için “Mi Home” uygulamasını akıllı telefonunuza kurmanız gerekiyor, daha önce Xioami’nin diğer akıllı ev ürünlerinden kullanıyorsanız Mi Home uygulamasını zaten kullanmayı biliyorsunuzdur. Malesef Mi Home uygulaması dışında bilgisayar ile kontrol imkanınız bulunmuyor sadece IOS veya Android cihazlarınızda kullanabiliyorsunuz.

Kurulum aşaması çok basit Mi Home uygulamasında yeni cihaz ekleme seçeneğinden satın aldığınız Xioami Robot süpürgenizi seçiyorsunuz, ardından ekrandaki talimatlarını sırayla takip ediyorsunuz.

xiaomi-elektrikli-supurge

Kurulum

İlk aşama cihaz üzerindeki açma kapana düğmesi ve ev simgesi düğmesine basılı tutuyorsunuz daha sonra otomatik olarak cihazınızı taramaya başlıyor. (Eğerki tarama aşamasında sorun yaşarsanız işlemi tekrar ediniz)

Cihazınızı bulduğunda cihazının bağlı bulunacağı WI-FI ağını seçmenizi istiyor (bu aşamada zaten evinizde mutlaka internet olması gerekiyor yoksa çalıştıramazsınız) seçimi yaptıktan sonra sizden bulunduğu odayı seçmenizi isteyecek ve ardında da isim verme aşaması artık sizin robota verebileceğiniz isim yaratıcılığınıza bağlı Örnek Jetgillerden “Rosie”, bir döneminin unutulmaz dizisinden “Katya”, Tatlı hayat’tan “Menekşe”, Çocuklar Duymasın’dan “Emine” veya Kardeş Payı’ndan “Karakuri” artık siz nasıl yaratıcılıkla isim koymak isterseniz 🙂

İlk Çalıştırma

Nasıl kullanmaya başlayacaksınız eviniz çok büyük değilse direk uygulama üzerinden başlat diyebilirsiniz ilk çalıştırma aşamasında evin haritasını çıkarabilmek için evin tamamını dolaşacaktır.  Eviniz büyükse “Kenarları süpür” seçeneğini seçerek yapmanız daha faydalı olur evin tamamını süpürmek için yeterli bataryası olmuyor 🙂

Süpür Ey! Süpürge

Harita çıkardıktan sonra kendisi otomatik olarak odalara bölüyor bu aşamada artık işler daha kolay nereyi süpürmek isterseniz seçip gönderebiliyorsunuz. Başka modellerinde böyle özelliği bulunmuyor onlarda genelde tüm evi süpürme işlemini başlatıyor Vacuum Mop Pro modeli desteklediği için isterseniz belirli bir alanı sınırlandırabilir süpürmeyebilir veya sadece istediğiniz alanı süpürme yapabilirsiniz. Fotoğraflarda da göreceğiniz üzere halının üzerine rahatlıkla çıkabiliyor ve süpürüyor.

Peki gerçekten süpürüyormu normal eski süpürgelere oranla çekim kuvveti elbetteki yavaş ama düzenli olarak hergün süpürgeyi çalıştırdığınızda aslında okadar da çok çekim kuvveti gerekmediğini anlayacaksınız çünkü her gün süpürdüğünde evin için toz vs. kalmıyor ev gerçektende temiz görünüyor. Uzaktan çalışırdığınız için alışveriş için evden çıktığınızda tüm evi süpüren en güzel yardımcınız geldiğinizde evinize mis gibi tertemiz eviniz sizi hazır bekliyor.

xiaomi-supurge

Süpürme

Süpürge gerçektende temizliyor bu konuda hiç şüpheniz olmasın gerçektende halıdan veya düz zeminden kazımadan çıkmayan bir kir değilse en ince ayrıntısına kadar temizliyor hatta evinizin temiz olduğunuzu düşünseniz bile mutlaka bir yerlerden toz bulup temizliyor 🙂 Özellikle çocuktan sonra temizliğin hergün şart olması durumunu düşününce Xioami Robot süpürge evdeki en büyük yardımcım. Halılardaki püsküllere takılmıyor bu konuda kafanıza hiç soru işareti olmasın benim evimdeki halılar böyle ama hiç birine takılmıyor.

Silme

Hem süpürme hemde silme işlemini aynı anda yapabiliyor küçük su haznesine birazcık su ekliyorsunuz dilerseniz yüzey temizleyicide dökerek hem koku hemde daha fazla temizlik yapabilirsiniz. gerçekten de çok güzel siliyor en ufak noktayı bile boş bırakmıyor. Halı ve Zemin ayrımını kendi yapıyor halıya geldiğinde silme işlemini durduruyor düz zemine geldiğinde tekrardan silme işlemine devam ediyor.

Dikkat edilmesi gereken yönleri

Elbetteki robot ama bir yere kadar köşelerde çok çok başarılı değil ama yinede bu cihazlar içinde güzel sonuç verdiğini söyleyebilirim.

Evinizin her noktasını detaylı temizlemek istiyorsanız mobilyalarınızı süpürgeye uygun olarak kenarlara çekmeniz ve süpürgenin her noktayı dolaşmasını sağlayın.

Çok mobilyanız varsa sıkışma riski oluyor sürekli sıkışma sorunu yaşamıyorsunuz ama bazen sıkışıyor bu durumda zaten cihaz kendini kapatıyor siz kurtarana kadar öyle bekliyor.

Her süpürmeden sonra temizlik haznesini temizlenmesi gerekiyor hem hava filtresi hemde haznenin pis olması ilerleyen zamanlarda koku sorunu yaratabilir.

xiaomi-elektrikli-supurge-

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın