Weewell Yoğurt Makinesi

Herkese merhaba sevgili ailem. Minik kızımın ek gıdaya geçmesiyle birlikte gurme ruhum ikiye katlandı. İstedim ki herr ama herr çeşit ona yemekler yapayım. Herşeyden yesin. Tatmadığı farklı bir lezzet kalmasın. Hatta o kadar çabaladım ki çevremdeki çoğu kişi tepki verdi. “Bu kadar hazırlamama gerek yokmuş. Biz ne yiyorsak ondan yiyebilirmiş falan filan.” Hiçbirini takmadım. Minik gurmeme (şuan 16 aylık) hala elimden geldiği kadar farklı tarifler deniyorum.

weewell-yogurt-makinesi

Neyse gelelim konumuza; ek gıdaya başlar başlamaz evde yoğurdumuzu kendim yapmak, kızımın da ev yoğurdu yemesini istediğimden yoğurtlarımızı hep kendim yaptım. Fakat bir süre sonra yaptığım yoğurtları tutturamamaya başladım. 1-2-3-4-5-6… denemeden sonra artık sıkılmaya başladım ve yoğurt makinesi almaya karar verdim. Kiwi, Beko, Tefal, Wewell gibi birçok markanın yoğurt makinelerini araştırdık. Sonrasında hem yorumlarına güvenip, hemde bütçemize uyan Wewell Dijital Yoğurt Makinesini satın aldık.

weewell-yogurt

Weewell WYM400 Dijital Yoğurt Yapma Makinası Özellikleri Neler?

  • Dijital zaman ayarlama fonksiyonu (0-48 saat)
  • Otomatik kapanım ve sesli uyarı
  • Otomatik sıcaklık kontrolü
  • Düşük enerji ile çalışan sistem
  • BPA içermez
  • Doğal ve taze yoğurt
  • LED ekran
  • Şık ve ergonomik tasarım
  • 7 adet şeffaf kapaklı ve buzdolabında saklanabilir cam yoğurt kavanozu.

weewell-yogurt-makinesi-

İster soğuk süt, ister kaynatıp ılıttığım sütle yapıyorum. İlk makineyi aldığımda merak edip bir kavanozunda hemen pastörize soğuk sütle denedim. Taş gibi oldu! Çok heyecanlandım. 🙂 En aşağıdaki fotoğraflarda kavanozu ters çevirip fotosunu çekmiştim hemen.

weewell-dijital-yogurt-makinesi

Öncelikle nasıl mayaladığımdan bahsedeyim. Sütü kavanozlara koyup, her bir kavanoz için bir tatlı kaşığı kadar yoğurt koyup tahta kaşıkla karıştırıyorum. Burada tahta kaşık olayı mayalama açısından önemli. O yüzden minik tahta kaşıklar aldım.

Sonrasında zamanını ayarlayıp (ılık sütle yapıyorsam genelde 43 derece 8 saate ayarlıyorum) mayalanmaya bırakıyorum. 8 saatin sonunda kendiliğinden kapanıyor ve kavanoz kapaklarını kapatıp buzdolabına koyuyorum. Buzdolabına koyduktan sonra yaklaşık 4-5 saat dokunmuyorum. Ve sonunda mis gibi yoğurtlarımız hazır!♥

weewell-yogurt-yapma-makinesiyogurt-makinesi

Sütü kaynat, ılımaya bırak, serçe parmağını yakacak derecede olmasını bekle, işin çıksın zamanını geçir ve süt soğusun falan filana hiç gerek yok. Çok pratik bir ürün.  Son yorumlarım aşağıda okumaya devam edin.

yogurt-makinesi-yogurt-yapma-makineleri

Son olarak; farklı sütlerle denedikten sonra anladım ki bu mayalama işi sütten süte değişiyormuş. Yani markaya göre farklılık gösteriyormuş. Mesela ilk soğuk sütle mayaladığım sütün markası İçim’di ve onunla çok güzel tuttu. Fakat sonrasında aldığım farklı çiğ sütlerle denediğimde her birinin mayalanma süresi değişti. Sonuç olarak evet yoğurt tutuyor fakat her sütte mayalanma zamanı farklılık gösteriyor. Bunu deneme yanılma yoluyla siz bulacaksınız.

Yukarıda da bahsettiğimgibi pratik bir ürün. Almak isteyen, bütçesi ve mutfağında yeri olan herkes edinebilir.

Bundan sonraki fotoğraflar ilk mayaladığım soğuk sütle yaptığım yoğurt. Satın almak isterseniz benim aldığım satıcının linkini şuraya bırakıyorum.

yogurt-yapma-makinesiweewell-dijital-yogurt-yapma-makinesien-iyi-yogurt-makinesi

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Beni yakından takip etmek isterseniz instagramdan esrauludag_ hesabımdan takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın