Safranbolu’da Bir Gün

Herkese merhaba sevgili ailem. Bloğumu yakından takip ediyorsanız son zamanlarda sıklıkla seyahat ettiğim yerlerin, şehirlerin yazılarını yazdığımı biliyorsunuzdur. Bu tür yazılarıma ilgi duyduğunuzu ve çok okunduğunu görünce bende devam etmek istedim. Bugünkü yazı başlığım ise Safranbolu’da Bir Gün. Yazımın sonunda da Safranbolu’da gezilecek yerleri ekleyeceğim.

karabuk-safranbolu-yolu

Amasra tatilimiz sonrası Safranbolu’yu görmeden Ankara’ya dönmek istedik. Tabii o zamanlar 16-17 haftalık hamile olduğum için yol üzerinde sık sık rastladığımız böğürtlenleri görünce hemen eşime arabayı durdurmasını istedim ve geçtim böğürtlenlerin başına. 🙂 Bununla ilgili eşim kısa bir video da çekmiş. Sonradan gördüm çok komikti. 🙂

safranbolu-yolu

Safranbolu hakkında kısa bir bilgi vermem gerekirse; Karabük ilinin tarihi ve turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara’nın 231 km kuzeyinde ve Karadeniz’in 90 km güneyindedir. Safranbolu şehir merkezi ve Karabük il merkezi birbirine yakındır.

Ev örneklerine, Beypazarı, Göynük, Taraklı, Odunpazarı ve Osmaneli gibi Türkiye’nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye’de Dünya Miras Listesi’nde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir ve turistik ilgi çekmektedir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.

safranbolu

Bu arada Amasra tatilimizi okumak isterseniz şuraya tıklayabilirsiniz. Safranbolu’da klasik Osmanlı mimarisinden tarihi birçok ev bulunuyor. Sokaklarında gezerken sanki bir tarihin içerisinden geçiyorsunuz. Ağustos ayında gittiğimiz zamanlarda Safranbolu aşırı sıcaktı ve güneş tepemizdeyken fazla fotoğraf çekemedim. Bu sebepten bu yazım alışageldiğinizin dışında oldukça az görsel içeriyor. 🙂

safranbolu-karabukkarabuk-safranbolu

Hıdırlık Tepesinden bir görünüm bu da. Şehri yukarından görebilmek için en iyi yerlerden biri olan Hıdırlık Tepesi. Bu tepede panaromik manzara dışında 2 türbe ve bir de çay bahçesi var.

Safranbolu’ya tepeden bakmak harikaydı!♥ Muhteşem manzaranın eşliğinde kahvelerinizi, çaylarınızı da yudumlayınca çok daha güzel oluyor.

 

safranboluda-gezilecek-yerler

Safranbolu’ya veda etmeden yemek yemek için bir restaurant aradık. Google’lamanın verdiği sonuçla Hacı Erol Kebap Restaurant‘ına gitmeye kadar verdik. Oldukça kalabalıktı. Yemeğimizi sipariş verdikten sonra bayağı bekledik. Ama sonuç beklediğimize değdi. Ciddi söylüyorum Gaziantep, Birecik (Şanlıurfa’nın ilçesi) dışında hangi şehirde kebap yesem beni mutlu etmiyordu. Hele Ankara’da denediklerimden hiç bahsetmiyorum bile. Hepsi fiyaskoydu. Fakat Hacı Erol bu işi biliyor. Lezzetine doyamadık desem yeridir. Hatta eşim sırf tekrar orada yemek yiyebilmek için Safranbolu’ya gidelim diyor bu aralar. 🙂 Hem uygun fiyatlı, hem kaliteli… Hatta oralardaysanız online siparişiçin şuraya link bırakayım efendim.:)

safranbolu-restaurantlarisafranbolu-haci-erol

Çıkarken kapının kenarında kızılcık şerbetiydi sanırım ondan da içelim dedik. Offf o sıcak havada yüreğimize su serpildi yahu. Beş yıldız veriyorum sana Hacı Erol Kebap! ♥

kizilcik-serbeti

Safranbolu’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

 • Safranbolu Eski Şehir
 • Arastacılar Çarşısı
 • Tarihi Tabakhane
 • Demirciler Çarşısı
 • Hıdırlık Tepesi
 • Yörük Köyü
 • Kristal Teras ve Tokatlı Kanyonu
 • Bulak Mencilis Mağarası
 • Kaymakamlar Müzesi
 • Kasım Sipahioğlu Konağı
 • Safranbolu Kalesi
 • Kahve Müzesi
 • Tepetaklak Konak

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Beni yakından takip etmek isterseniz instagramdan esrauludag_ hesabımdan takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın