Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

peeling nedir

Peeling; ciltteki ölü deri hücrelerini temizlemek, alt kısımdaki canlı ve taze deriyi ortaya çıkarmayı sağlayan bir çeşit maskedir. Vücudu keselerken ölü deri vücuttan nasıl atılıyorsa, peeling işlemi de bir nevi keseleme işlemine benzer. Cildin yüzeyi peelingle daha güzelleşir. İncelen cildin rengi açıldığı için; daha düzgün, daha şeffaf görünür. Ölü deriden arındırılmış ciltte nemlendirici güzel bir şekilde nüfuz eder. Yüzeysel peeling, orta derinlikte peeling ve derin peeling olmak üzere 3 peeling çeşiti bulunmaktadır. Bu peeling çeşitleri ölü deri hücrelerinin derinliğine göre değişir. Yüzeysel peeling en güvenli, hafif peeling olmakla birlikte evde yapılabileceği gibi, cilt derin lekelere sahipse orta derinlikte peeling veya derin peeling uygulaması uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling göz çevresi ve dudak kenarları hariç tüm cilde uygulanır. Cilde peeling yaparken dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanması gerekir. Sonrasında bol ılık su ile durulanmalıdır.

Faydaları Nelerdir?

  • Ciltteki geniş gözenekleri küçültür,
  • Cilt lekelerini düzeltmeye yardımcı olur,
  • Ciltteki kırışıklıkları hafifletir,
  • Sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmayı sağlar.

Doğal (zeytinyağı, karbonat, türk kahvesi vs.) gibi malzemelerle  peeling maskesini evde de hazırlayabileceğiniz gibi marketlerden veya eczanelerden de hazır olarak satın alabilirsiniz.

Benim şuana kadar yazdığım tüm peeling çeşitlerinin linkleri ise şu şekilde;

* Garnier Saf & Temiz 3’ü 1 Arada Temizleme + Peeling + Maske
* Rival de Loop Clean & Care Yüz Yıkama Jeli
* Neutrogena Pembe Greyfurt Yüz Temizleme Jeli

SHEIN -Your Online Fashion Dress

Bir cevap yazın