Kuru Vücut Fırçalama / At Kılı Fırçası Nasıl Kullanılır?

Herkese merhaba! Hamilelikten önce kullandığım at kılı fırçayla kuru vücut fırçalama olayına hamilelik sonrası doğum çatlaklarına çözüm bulmak için yeniden başladım. Bunun için ben Queen markasının Doğal At Kılı Fırçasını almayı tercih ettim fakat siz marka farketmeksizin bu fırçalardan alabilirsiniz.

queen-dogal-at-kili-fircasi

Öncelikle Kuru Vücut Fırçalama Nedir? Bundan bahsedelim.

  • Ölü deri hücrelerinden arındırıyor. Bu tekniğin en bilinen özelliği tabi ki cilde uyguladığı nazik eksfoliasyon. Özellikle kuruluktan ve doku eşitsizliklerinden şikayetçiyseniz kuru fırçalama tekniği size yenilenmiş ve canlanmış, nefes alan bir cilt sunuyor.
  • Gözenekleri temizliyor. Uyguladığı mekanik eksfoliasyonun yanında kuru fırçalama, vücudun fazla yağını, kirini temizliyor ve dolu gözeneklerin de derinlemesine arınmasını sağlıyor. Geriye pürüzsüz ve nefes alan bir sonuç bırakıyor.
  • Kan dolaşımını hızlandırıyor. Kuru fırçalama dokunuşlarıyla hızlanan kan dolaşımının faydaları saymakla bitmez. Metabolik atıkların azalmasından hızlanan hücre yenilenmesine kadar birçok artısı olan bu durum daha enerjik ve gençleşmiş bir cilt için birebir.
  • Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenfatik sistem, kuru fırçalama ile uyarılarak harekete geçiyor. Hücrede atıkların toplanmasından sorumlu olan bu sistemin uyarılmasıyla vücut toksinlerden daha hızlı ve etkili bir şekilde kurtuluyor, cilt bir anlamda kendine detoks uyguluyor.
  • Selülitleri azaltıyor. Kan dolaşımının hızlanmasının ve bu tekniği uygularken yapılan cilt masajının sonucunda selülitlerin azalması kaçınılmaz. Fırçalama esnasındaki hareketlerle cilt altındaki sert yağ depoları yumuşuyor ve yağ moleküllerinin daha sistematik konumlanmasıyla selülit görünümü azalıyor.
  • Strest atmayı ve rahatlamayı sağlıyor. Özellikle sessiz ve loş bir ortamda yapıldığında kuru fırçalamanın stres atma özelliği bulunuyor. Yapılan masajla kan dolaşımı artan, enerjisi yükselen ve toksinlerinden arınan cilt spa bakımı görürken gün içinde stresle gerilen ve sertleşen kaslar rahatlıyor ve gevşiyor.

dogal-at-kili-fircasi-nasil-kullanilir

Şimdi adım adım kuru fırçalama tekniğinin inceliklerini sıralamaya başlıyoruz.

1. Adım: Fırça Seçimi

Öncelikle vücudunun her yerine uzanabilmek için sağlam bir doğal kıl fırça edinmelisin. Başlangıç için kılları yumuşak olan bir fırçayı tercih edebilirsin. Zamanla kılları daha sert olan bir fırçaya geçebilirsin

2. Adım: Kuru fırçalama ne zaman yapılmalı?

Uzmanlar, kuru fırçalamanın sabahları duştan önce yapılmasını öneriyorlar. Sen de hafta içerisinde sabah saatlerinde yapacağın duş rutinine kuru fırçalamayı ekleyerek sağlıklı bir cilt için günün ilk adımını atabilirsin.

3.  Adım: Uygulama

Vücudun için faydalı bir bakım tekniği olan kuru fırçalama uygulamasına ayak ve ellerinden başlayabilirsin. Fırçana herhangi bir şey sürmeden fırçalamaya başlayabileceğin gibi üzerine hafif bir yağ veya losyon koyarak da bakımını gerçekleştirebilirsin.

Ayaklardan başladığın fırçalamaya vücudun merkezine doğru dairesel hareketler ile devam edebilirsin. Fırçalama tekniği genelde aşağıdan yukarıya doğru, küçük vuruşlar ve dairesel hareketler şeklinde olmalıdır. Derinin her bölümünü kalp ve göğüs bölgesine doğru 10 kere fırçalamak yeterli olacaktır. Çok sert bir şekilde bastırmamaya, vücudunu tahriş etmemeye özen göstermeli ve mutlaka fırçalamadan sonra duşa girip, duş sonrası da doğal bir vücut losyonu ile cildini yumuşatmalısın.

Not: *fırçanızı lütfen su ile temas ettirmekten kaçınınız! Kullandıktan sonra nemli bir bezle temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz..

queen-at-kili-fircasi-

“Fırçayı derinize bastırma hızınızı ve sertliğinizi cilt tipinize göre ayarlamayı ve kuru cildinize uygulamayı unutmayın. İşlem görmüş, yanığa maruz kalmış ve yaralı cilde kesinlikle uygulanmamalıdır. Sabah akşam 5-10 dakika olacak şekilde aşağıdan yukarıya, kalp yönüne doğru fırçalamanız gerekmektedir. Fırçalamanız bittiğinde dilerseniz, nemlendirici ile masaj yapabilirsiniz.

at-kili-fircasi-nasil-kullanilir

Ben genelde duş öncesi değil de duş sonrası 5 dakika kadar karın ve bacak bölgeme uygulayıp sonra da nemlendiricimi sürüyorum. Yaklaşık 1 ay kadardır kullanıyorum ve cildimin üzerindeki hafif toparlanmayı fark ettim. Düzenli kullanmaya devam edersem önümüzdeki yaz çatlaklara ve selülitlere veda edeceğimi düşünüyorum.♥

dogal-at-kili-fircasi

Görseldeki gibi yada büyük olan saplı at kılı fırçaları yüze uygulamak için uygun değil. Denenebilir belki de bilmiyorum ama yüz için ayrıca satılan küçük fırçalar mevcut. Dilerseniz onlardan alabilirsiniz.

queen-at-kili-fircasi

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Beni yakından takip etmek isterseniz

instagramdan esrauludag_ hesabımdan takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın