Kemer’de Gezilecek Yerler

Herkese merhaba sevgili ailem. Bu sene gittiğimiz Antalya/Kemer tatilimizi iki ayrı yazı olarak yazmak istedim. Biri gittiğimiz otel çokbüyük olduğu için fotoğraflarla sizi sıkmak istemediğim için otele dair bir yazı oldu. Biri de şuan okuyacağınız Kemer’de gezilecek yerler başlıklı blog.♥ Otele dair inceleme yazımı okumak isterseniz şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

adrasan-koyu-nasil

Kemer’de Gezilecek Yerleri Maddeler Halinde sıralayıp bizim gittiğimiz yerleri fotoğraflayarak diğerlerini de yazımın sonuna ekleyerek bitireceğim.

  • Adrasan Koyu

Bizim ilk gittiğimiz, görmek istediğimiz yerlerden biri oldu Adrasan.

goynuk-koylar

Antalya İli Kumluca İlçesinin bir köyü olan Adrasan Köyünün plajıdır. Bu tabiat harikası koy yaklaşık 2 km kumsala ve pırıl pırıl bir denize sahiptir. Koyu çevreleyen dağlar ormanlarla kaplıdır. Koyda pansiyonlar ücretli ve ücretsiz plajlar, yeme içme mekanları mevcuttur. Adrasan dünyaca ünlü Likya Yürüyüş Yolu üzerinde yer alan önemli ve güzel duraklarından biridir. Yine Likya Yürüyüş Yolunun önemli noktaları ilede komşudur. Gelidonya Feneri batısında Olimpos, Çıralı, Çıralı Yanartaş doğusunda yer alır.

goynuk

Adrasan Kumluca İlçesine 30 km, Antalya İl Merkezine 95 km, Kemer İlçesine 55 km, Olimpos bölgesine ise 15 km uzaklıktadır. Eski adı Çavuşköy olan Adrasan halkı turizmle uğraşmakta ve misafirlerini çok sıcak karşılamaktadır. Bölge olta balıkçılarınında yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir.

antalya-koylari

Biz tertemiz denizine hayran olduğumuz bu koyu çok sevdik. Minik ailemle güzel fotoğraflar çekilip, güzel anılar sakladık.♥

adrasan-koyu-adrasanadrasan-koyu-goynukadrasan-koyugoynuk-adrasan-koyu

  • Folklorik Yörük Parkı

Antalya’nın Kemer İlçesinde bulunan Folklorik Yörük Parkı 1982 yılında Özel Turizm Belgeli bir tesis olarak kurulmuştur. Yörük Parkı tamamen Devlet Ormanı ve Milli Park statüsündeki yarımada Küçükburun üzerinde kuruludur. Yat Limanı yanında yer alan bu alanda temalı park ve yaşayan açık hava folklor müzesi işlevi ve konsepti ile hizmet vermektedir.

folklorik-yoruk-parki

Tesise gelenler dilerlerse bu doğal ve otantik ortamı tamamlayan yiyecek ve içeceklerden tadabilmektedirler. Geleneksel ve folklorik müzik dinleyebilmektedirler. Sahanın devamında geleneksel ürünlerle süslü, doğal bitki örtüsü ile desteklenmiş olan ve yeniden oluşturulan 25 yıllık bir orman parçasında, bilimsel kriterlerde korunan bu alanda panoramik parkurdan yürüyüş yapılabilmektedir. Giriş ücretli. Biz yanılmıyorsam kişi başı 5 tl gibi bir ücret ödeyerek girdik.

yoruk-parkiyoruk-parki-kemeryoruk-parki-antalya

Bir yanı tepeden denize bakan Yörük Parkının seyiri muhteşemdi. ♥

yorukparkiyoruk-parki-manzaraantalya-gezilecek-yerlerkemer-yoruk-parki

  • Göynük Kanyonu

Kemer ilçesinin en popüler gezilecek yerlerinden birisi olan Göynük Kanyonu, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile doğa sporu sevenler açısından muhteşem bir yerdir. Göynük Kanyonu, çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Yolu üzerinde yer alır. Bu bölge aynı zamanda Beydağları Sahili Milli Parkıdır.

GOYNUK-KANYONU

Göynük Kanyonu’na ulaşımda Antalya yönünden geliyorsanız Beldibi’nigeçtikten sonra Göynük’e girmeden sağa girerek Göynük Deresine paralel Beydağları’na doğru gitmek gerekiyor. Kemer tarafından gelindiğinde ise Göynük Deresi üstündeki köprüden karşıya geçerek Göynük Kanyonu gişelerine ulaşmak gerekiyor. Göynük Kanyonu Antalya’ya 36 km, Kemer’e 13 km, Göynük’e 4,5 km uzaklıktadır.

kanyon

Göynük Kanyonu Tabiat Parkı statüsüne özel işletme tarafından çalıştırılmaktadır ve girişi ücretlidir. 2019 Yılı Göynük Kanyou giriş ücreti kişi başına 8.00 TL dir. Gişelerden geçip bir miktar yürüdükten sonra yapay gölete ulaşlmaktadır. Gölet yemyeşil suları ile etkleyici bir manzara oluşturmaktadır. Gölet etrafında dinlenme ve yeme içme alanları ile yiyecek ve içecek satan yer bulunmaktadır. Yine bu bölgede ücret karşılığında macera parkından ve zipline hatlarından yararlanabilirsiniz. Zipline parkurunda yerden 40 metre yükseklikte saatte 65 km hıza kadar ulaşılmaktadır.

kemer-goynuk-kanyon

İlk girdiğimiz zaman kanyonu hemen göremiyoruz. Biz göreceğimizi zannederek gitmiştik. 🙂 Meğer bu gördüğünüz alandan 2 km yürüyünce ulaşabiliyormuşuz. 🙂 Biz bunu yolun yarısına gelmeden anladık ama gideriz herhalde deyip bebek arabasıyla tırmandık yokuş yukarı. Çok vazgeçmek istedim ama eşim vazgeçirtmedi. 🙂

goynuk-kanyonu-kemergoynuk-kanyonu-goynukkanyon

İşte tam bu fotoğraf yolu daha yarılamadan çekilmişti. Meva kuşum bebek arabasında durmayınca kocacağızım hem omzuna aldı kuşu hemde bebek arabasını itikledi. 🙂

kemer-kanyon

Bu da kanyonu görmek uğruna mola verdiğimiz yokuştan kuş kızımın ayacıklarının fotisi. ♥

antalya-kemer-kanyon

Sonuç olarak o kanyona vardık mııı vardık.♥

kanyon-antalyagoynuk-kanyonu-kemer-goynukkanyon-goynuk-kanyonu-antalyaantalya-gezilecek-yerler

Ve Kemer gezimizden bizim ekleyeceklerimiz bu kadar. Son olarak konakladığımız Mirada Del Mar otelin plajından fotoğraflarımızı ekleyip, Kemer’de gezebileceğiniz diğer yerleri yazacağım.

mirada-del-mar-plajantalya-plaj

  • Ayışığı Plajı – Moonlight Beach

Biz buraya da gittik ama içerisine girmedik. Kısaca bilgi vermek gerekirse; Kemer İlçe Merkezinin batısında yer alan çok özel bir koyda bulunur. Burası Ayışığı Parkı‘nın deniz kenarında yer alır. Koyun bir ucunda tepe üstünde Kemer Folklorik Yörük Parkı / Açık Hava Müzesi, karşı tarafında ise ClubMed tatil Köyü bulunur. Bu güzelliği ile ziyaret edenleri etkileyen koyun etrafının büyük kısmı Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı ile çevrilidir.

  • Phaselis Antik Kenti

Şaka gibi ama giriş ücreti kişi başı 60 tl’ydi. Kendi ülkemizde turist gibiyiz. Bu fiyat saçmalığı nedir anlamadık. Bu yüzden kapısına kadar gitmişken geri döndük.

Antalya Kumluca Karayolu üstünde Çamyuva mevkinden sonra yol ayrımından 1 km yolla sahilde yer alan antik kente ulaşılır. Antalya’ya uzaklığı 59 km, Kemere ise 15 km uzaklıktadır. Phaselis Antik Kentine giriş ücretlidir. Kent sahil kesiminde 3 muhteşem koy kenarında ve yemyeşil bir orman içinde yer almaktadır. Bu koylarda Phaselis Plajı yeralmaktadır.

  • Olympos Antik Kenti

Yanılmıyorsam aynı şekilde giriş ücreti çok pahalıydı. Gitmedik.

Olympos Antik Kenti Antalya’nın batısında Kumluca İlçesi sınırları içerisinde yer alan önemli liman kentidir. Şehir adını, 16. km kuzeyinde bulunan Torosların uzantısı 2375 m. yüksekliğe sahip Tahtalı Dağı’ndan alır. Antalya Kumluca Karayolu üstünden iki girişi vardır. Finike, Kumluca tarafından gelindiğinde Adrasan girişi, Antalya, Kemer yönünden gelince ise Olimpos girişinin kullanılması zamandan tasarruf sağlayacaktır.

  • Çıralı Yanartaş

Olympos’un içerisinde yer aldığı için haliyle göremedik.

Efsane devam ediyor, Khimaira’ nın binlerce yıldır sönmeyen ateşi Yanartaş‘da yanmaya devam ediyor. Kemer İlçesi Çıralı Köyü sınırları içinde kalan bu bölge, Antalya’ya 80 km uzaklıkta. Binlerce yıllık bir efsaneye sahip olan bölgeye ulaşmak hayli zor ve çetin. 1 km lik bozuk bir patikadan zorlu bir tırmanış gerektiriyor. Genellikle gece tırmanıldığı için yanınızda fener olması gerekiyor.

  • Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kuruldu. İlk olarak Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Cami’de, daha donra Yivli Cami’de yer alan Müze 1972 yılında bugünkü binasına taşındı.

Antalya Müzesi bugün 30.000 metre kareyi kaplayan bir alanda 14 sergi salonu ile heykel ve değişik eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçeden oluşmaktadır.

  • Tahtalı Dağı

Torosların kolu Bey Dağlarının 2365 metre yüksekliği ile en büyük zirvelerinden birisi olan Tahtalı Dağı deniz ve dağ turizmini birleştiren önemli bir noktadır. Olympos Beydağları Milli Parkının içinden geçen yol ile Olympos Teleferik alt istasyonuna varılır.

Buradan 80 kişilik panoramik kabinler ile dağa çıkış yapılır. Seyahat esnasında göreceğiniz tabiat, manzara koruma altında olan özel bir alandır.

antalya-beach

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Beni yakından takip etmek isterseniz instagramdan esrauludag_ hesabımdan takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın