Doğal Saç Maskeleri

doğal saç maskeleri

Merhaba! Uzun zamandır saç bakımımla ilgili çok soru alıyordum. Bende doğal ürünlerle yaptığım saç maskelerimi bir başlık altında sizlere anlatmak istedim. Saçlarımı uzun yıllar boyunca ombreli kullandığım için saçlarım açma işleminden dolayı bayağı zarar gördü. Şuan doğal haliyle kullanıyorum fakat saçlarım uzun, ince ve sürekli karışan bir yapıya sahip olduğu için sık sık bitkisel yağlarla (argan, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ) ve diğer doğal ürünlerle bakım yapmayı ihmal etmiyorum. Özellikle şu sıralar her duştan sonra ve dışarı çıkacağım zamanlarda Hask markasına ait Hindistan Cevizi Yağı ve Argan Yağlı Saç Bakım ürünlerini sık sık ve severek kullanıyorum. Lafı daha fazla uzatmadan maske tariflerime geçmek istiyorum.

Zeytinyağıyla Saç Maskesi

doğal saç maskeleri-zeytinyağı

Zeytinyağlı maske için gerekli malzemeler; zeytinyağı, elma sirkesi ve bal. Maskeme 3 yemek kaşığı zeytinyağı kullanıyorum. Zeytinyağının saç bakımına bir çok faydası var. Saç uçlarındaki kırıkları onarıyor, saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlıyor, kepeklerin oluşumunu ve dökülmeleri önlüyor, kuru ve yıpranmış saçları besliyor.

doğal saç maskeleri-elma sirkesi

1 yemek kaşığı elma sirkesi kullanıyorum. Elma sirkesi; saçlardaki kepeği, kaşıntıyı ve yağlanmayı azaltıyor.

doğal saç maskeleri-bal

Son olarak da 1 yemek kaşığı kadar bal kullanıyorum. Balın nemlendirme özelliği var. Özellikle kuru ve cansız saçları nemlendirerek güçlü görünmesine yardımcı oluyor.

doğal saç maskeleri (5)

Zeytinyağı, elma sirkesi ve balı karıştırıyorum. Saçlarıma dipten uca masaj yaparak uyguluyorum. En az 1/2 saat en fazla 3/4 saat kadar saçlarımda bekletip saçlarımı yıkıyorum. İlk olarak ılık suyla saçlarımdaki maskeyi çıkarıp sonra şampuanlıyorum. Elma sirkesi yağlanmayı dengelediği için saçlarımı biraz sertleştiriyor. Bunun için duştan sonra saçlarıma durulanmayan saç kremi  yada saç bakım yağlarımdan sürüp o şekilde tarıyorum.

Yoğurtla Saç Maskesi

doğal saç maskeleri-yoğurt

Uzun saçlara sahip olduğum için, uzadıkça saçlarım nemini kaybediyor. Yoğurtun içerisinde bir çok protein olduğu için saçlarımı nemlendirmesi, yağlanmayı ayarlaması için yoğurt maskesini yapıyorum. Bunun için gerekli malzemeler; * Yarım bardak yoğurt, * 1 yemek kaşığı bal ve * 1 tatlı kaşığı kaşığı elma sirkesi. Bal ve elma sirkesinin faydalarından yukarıda bahsettiğim için bu bölümde tekrar yazmayacağım.

doğal saç maskeleri (8)

 Yoğurt, bal ve elma sirkesini karıştırıyorum. En az yarım saat en fazla 1 saat kadar bekletiyorum. Yoğurt ve bal birleşince malum biri ekşi biri tatlı kokusu biraz değişik oluyor. Kokulara karşı hassasiyetim olduğu için bu maskeye en fazla 1 saat dayanabiliyorum. 🙂 Yine yukarıda bahsettiğim gibi ilk olarak ılık suyla saçlarımdaki maskeyi çıkarıp sonra şampuanlıyorum. Elma sirkesi yağlanmayı dengelediği için saçlarımı biraz sertleştiriyor. Bunun için duştan sonra saçlarıma durulanmayan saç kremi  yada yağlarımdan sürüp o şekilde tarıyorum. Son olarak; saç uzunluğuna göre kullanılan malzemeleri kendiniz ayarlayabilirsiniz. Yalnız elma sirkesi saç derisinde yanmaya sebep olabileceği için daha fazla kullanmamaya dikkat edin.  Benim saçlarım için uyguladığım doğal maskeler bu şekilde.

Evinizde bal ya da elma sirkesi yoksa sadece zeytinyağıyla da maske yapabilirsiniz. Zeytinyağı başlı başına tüm problemlere şifa olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sevgilerimle…♥

4 comments

  1. saçmalama ayten 😀

  2. baştaki maskeyi denedim çok sevdim bundan sonra sürekli yapacağım sağolun

    1. rica ederim canım

  3. yaaaa çok teşekkürler saçlarım mükemmel oldu , erkekler artık daha çok bakıyor bana((hoşumada gidiyor))

Bir cevap yazın