Bebeklerde Konak Oluşumu Nasıl Geçer?

Herkese merhaba sevgili blog ailem. Şu sıralar bloğumun Anne & Bebek kategorisine yazmayı çok daha fazla sevdiğimi farkettim.Çünkü kızımın doğumuyla birlikte ilgi alanlarım da değişti. Buraya yazarken kendimi daha keyifli,daha verimli hissediyorum.♥ Bugün bu kategoride sizlerle deneyimlerimi paylaşacağım yazım ise; Bebeklerde Konak Oluşumu Nasıl Geçer? Nasıl Temizleriz?

bebeklerde-konak-nasil-gecer

Öncelikle benim araştırmalarıma istinaden saçlı deride daha sıklıkla görülen konak oluşumu nedir ondan bahsedelim. Konak; yenidoğan bebeğin kafasında kabuğumsu, yağlı ya da pul pul görünen parçalardır. Konak ayrıca bebeğin kulakları, gözkapakları ve burun da dahil olmak üzere yüzünde ve kasık bölgesinde de görülebilir. Yalnız bu durum bulaşıcı değildir ve genellikle ağrılı ya da kaşıntılı değildir. Ayrıca sonrasında iz de bırakmaz.

Nasıl Temizlenir?

Bir miktar doğal zeytinyağını pamuğa döküp, bebeğinizin kafasında oluşan konak bölgelerine sürün ve en az yarım saat kadar bekleyin. Yağ ile yumuşayan kabukları sık dişli bir bebek tarağı yardımıyla hafifçe tarayın. Oluşan kabuklanmalar hafif tarak hareketleriyle düşmeye başlayacaktır. Sonrasında bebeğinizin saçını yıkamayı veya duş aldırmayı ihmal etmeyin. Zeytinyağını tercih etmeyenler bebek yağı da kullanabilirler.

Ben bebeğimin doğumu itibarı ile zeytinyağını vücut bakımında da kullanmayı tercih ettiğim için zeytinyağı ile konak oluşumunu engelledim.♥

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın