Ankara’da Piknik Yerleri / Beynam Atatürk Ormanı

Herkese merhaba güzel ailem. Ankara’da yaşayan birileri olarak piknik alanlarının kısıtlı olduğunu düşünüyorum. Özellikle benim gibi Ankara’nın göbeğinde Çankaya/Dikmen taraflarında oturuyorsanız gidebileceğiniz en yakın piknik yeri Gölbaşı oluyor. Fakat Gölbaşı’nda giriş ücretleri kaldırılınca (şuan sadece sanırım 1 tl vererek giriş yapabiliyoruz) daha tıklım tıklım oldu. Ve özellikle haftasonları nefes alabilecek ortam olmuyor. Şöyleki bir haftasonu gittiğimizde değil kamelya yerde soframızı açıp oturup pikniğimizi yapabileceğimiz bir alan dahi bulamadık. Zaten şuan içerisinde bulunduğumuz pandemiden dolayı orada mangal yakmak da yasak. E durum böyle olunca bizde Gölbaşı’nı her kalabalık bulduğumuzda Beynam Atatürk Ormanı-Mesire Alanı‘na kaçıyoruz.

beynamormanlari
beynamormanlari

Geçtiğimiz haftasonu Gaziantep’ten kız kardeşim gelince gelir gelmez hemen onu da alıp pikniğe kaçtık. Tabii öncesinde yine Gölbaşı’na gittik. Mangal yasağını duyunca yine her zamanki rotamız Beynam oldu. Aslında neden ilk rotamız Beynam olmuyor? Ondan da bahsedeceğim.

ankarada-gezilecek-yerler-

Beynam bize biraz uzak kalıyor. Ayrıca oturma alanları çok kısıtlı. Kamelyaları vs yok. Sadece oturak şeklinde ahşap masaları var. Tuvaletlerinde su yok ve kullanılamıyor. Ayrıca normal kullanabileceğimiz çeşmeleri vs de yok. Kısacası bayağı bakımsız. Anlayacağınız şuan için su da yok. Biz giderken sebzelerimizi, ellerimizi yıkamak için 5 litrelik sularımızı da alıp gidiyoruz.

ankarada-piknik-yerleri-beynam-ataturk-ormaniankarada-gezilecek-yerler-beynam-ormanlari

Bu anlattığım olumsuz özelliklerin yanısıra güzel tarafları da var. Şehir gürültüsü ve kalabalıktan uzak sakince pikniğinizi yapabileceğiniz, kafa dinleyebileceğiniz manzarasıyla, yeşillikleriyle, çam ağaçlarıyla dolu bir orman. 2019’da gittiğimiz zamanlarda giriş ücreti falan yoktu ama geçtiğimiz hafta gittiğimizde (2021 Mart) 20 tl giriş ücreti verdik. Bana kalırsa su bile olmayan bir orman için bu giriş ücreti şuan için fazla. Ama yapacak birşey yok.

ankarada-gezilecek-yerler

Yukarıda bahsettiğim gibi olumsuz özelliklerinin yanısıra olumlu özelliklerini de belirttim. Beynam Atatürk Ormanı; kafa dinlemek ve piknik yapmak için (herşeyinizi yani mesela salatanıza kadar evde hazırlayıp gidecekseniz) güzel bir ortam. Zaten bizim küçük bir yavrumuz olduğu için (daha 1 yaşında minnacık) piknikte salata hazırlamak gibi bir lüksüm yok. Manzarası, yürüyüş için vs bile gidilir.

ankara-beynam-7

Biz Beynam’a gidince giriş taraflarında oturmak yerine genelde tepelere çıkıp pikniğimizi yapmayı tercih ediyoruz. Şu manzaranın güzelliğine bakar mısınız?♥ Kızımla birlikte en güzel anılarımız…

beynam-ataturk-ormani

Arka planda biberonumuz eşliğinde ne hoşbir fotoğraf.☺ Biz bu defa piknikte kebap yerine ızgara balık yapmayı tercih ettik. Genel olarak memnunuz ama şartlar iyileşirse daha iyi olur. Su kanalları açılmaya başlanmıştı. İlerleyen dönemlerde yine kaçarız.  Pikniğimize ait birkaç fotoğraf daha ekleyip yazımı sonlandırıyorum.♥

beynam-ormaniankara-piknik-yerlerimangalda-sucuk-mantarankarada-piknik

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın