Amasra’ya Küçük Bir Kaçamak!

Herkese merhaba güzel ailem. Bugün hamileyken bir bayram günü “e hadi gidelim.” deyip (herhangi bir otel rezervasyonu vs yapmadan) karar verip bir anda yola çıktığımız küçük Amasra kaçamağımızdan bahsedeceğim. Akabinde Amasra’da neler yapılır? gibi soruların cevaplarını da yazımın sonunda yazacağım.

bartin-amasra

Amasra, Batı Karadeniz Bölgesinde, Bartın iline bağlı bir ilçedir. Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalarına sahip olan Amasra, antik dönem de 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik  ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanlarına sahip bir yerleşim yeridir. Amasra hâlen özgün balık lokantaları, otelleri ve ev pansiyonlarına sahip bir turizm bölgesidir.

Amasra yaz aylarında özellikle Ankara’ya olan yakınlığı nedeniyle ( bizim gibi Ankara’lılar akın ediyor. 🙂 ) çok fazla yerli turist ağırlar. Bu arada Amasra; sanatçı Barış Akarsu’nun memleketidir.

amasra-merkezamasra

Ne cesaretse yola çıktığımızda bile bir otel arayışına girmedik. Oraya gidince bakarız dedik. Normalde Ankara Amasra arası 3 saat kadarken ben hamile olduğum için yavaş gittiğimizden 5 saat kadar sürdü. yanılmıyorsam 17 haftalık falan hamileydim. Tabii vardık Amasra’ya varmasına da otellerin hepsi tıka basa doluydu. Hangisini arasak yerimiz yok dediler. En son Kirazlar Suite Resort Hotel‘i bulduk. Tam hatırlamıyorum ama sanırım iki kişi için geceliği (2019) 250 tl demişlerdi.

Bunlar da otelden görüntüler…

kirazlar-suite-amasrakirazlar-suite-hotel-amasraamasra-otelleriamasra-bartin

Otelin manzarası falan çok güzeldi. Amasra adeta ayaklarının altında gibi mavi ve yeşilin birleştiği huzur veren bir görüntü. Yalnız ilk verdikleri oda küf kokuyordu. Hamile olduğum için kabul edemeyeceğimi söyledim. Başka bir oda verdiler sonra. Diğerine göre nispeten daha iyiydi. Penceresi ormana bakıyordu. Temizlik konusunda sıkıntı yoktu. Fakat otel kalabalık olduğu için sonraki gün havuzunu da kullanmak istemedik. Ayrıca kahvaltıları… Nimetler için birşey demek istemiyorum ama bildiğiniz peynirlerin üzerinde sinekler uçuşuyordu. Artık dolaba mı koymuyorlardı kahvaltılıkları bilmiyorum ama öyle bir görüntüden sonra doğru dürüst bir kahvaltıda yapamadık. Ertesi gün öğleden sonra bu sebepten hemen otelden ayrıldık.

amasra-kirazlar-suite-otelamasra-kirazlar-otel

Amasra’ya gideriz de balık ekmek yenilmez mi? Akşam hemen kendimizi sahile attık. Sahilde birçok balıkçı restaurantları, tekneleri var. Biz restauranta her zaman gidiyoruz düşüncesiyle tercihimizi balık teknesinden yana kullandık.

amasradan-gece-gorunumamasra-bartin-geceleri

Ben balık ekmek yemeyi tercih ettim. Eşim bey kalamar istedi. Tabii doymayınca tekrar balık ekmek istedi kendisi de. Eee o zamanlar başımızda Covid belası yoktu. Gönlümüzce gezip eğleniyor, istediğimiz yerde yemeğimizi yiyebiliyorduk. Güzel günlerdi… Özledik…

amasra-balik-ekmekamasra-teknede-balik

Otelden ayrılınca ilk adresimiz İnkumu oldu. İnkumu da Amasra gibi Bartın’ın ilçelerinden. Diğerlerinden farklı olarak bir sahil beldesi olup, plajıyla ünlü. Denize girmek için Amasra yerine İnkumu’nu tercih ettik. Tabii tercih ettik etmesine de sorun bir bakalım, denize girebildik mi? Tabii ki hayır! 🙂 Ağustos sıcağında, deniz buuuzzzzz gibiydi. Abartmıyorum buzzz gibi.

inkumu-sahilinkumu-denizbartin-inkumu-sahil

Ayağımızı azıcık denize sokmamızla çıkarmamız saniyeler alıyordu. Ben en fazla 10 saniye kadar tutabiliyordum ayağımı. Ayağımızı sokamayınca haliyle bedenimizi de sokamadık. İçimizde kaldı yahu. Plaj o kadar kalabalıkken içerisinde bir tane bile yüzen yoktu. Kimse cesaret edemiyordu. 🙂 Fakat bahsetmem gerekirse; İnkumu denizi tertemizdi. Hayran kaldım. Havalar biraz ısınınca tekrar gitmeyi düşünüyoruz.

inkumu

Bakınız; yine soğuktan poz veremediğim bir fotoğraf daha.:)

Son olarak eklemem gerekirse; Amasra için küçük bir tatil beldesi diyebilirim. Öyle Antalya’nın, Muğla’nın ilçelerindeki gibi oteller, mekanlar vs gibi beklentiniz varsa yanılırsınız. Genellikle pansiyonların ve günlük kiralık evlerin daha çok olduğu küçük, şirin bir tatil yöresi.

bartin-inkumubartin-inkumu-sahilde

Amasra’da Gezilecek Yerler?

 1. Amasra Kalesi
 2. Kemere Köprüsü
 3. Çekiciler Çarşısı
 4. Amasra Kapalı Pazar Alanı
 5. Amasra Müzesi
 6. Direkli Kaya
 7. Yelken Kulübü
 8. Kuş Kayası Yol Anıtı
 9. Güzelcehisar Lav Sütunları
 10. Küçük Liman Plajı
 11. Büyük Liman Plajı
 12. Çakraz Plajı
 13. Bozköy Plajı
 14. Akkonak Köyü Plajı
 15. İnkumu Plajı

İNKUMU

Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Bir sonraki yazımı heyecanla yazmak için şimdilik küçük bir mola…☺

Hoşçakalın.♥

Bir cevap yazın